درد پوکی استخوان بسیار متغیر می‌باشد . در برخی بیماران درد مزمن شدیدی وجود دارد، در صورتی که در برخی دیگر درد بسیار جزئی می‌باشد. معمولا درد شکستگی مفصل ران و مچ به سرعت بعد از عمل جراحی بهبود می‌یابد، ولی با این وجود ممکن است برای مدتی پس از آن نیاز به استفاده از مسکن ها باشد. در بیمارانی که پس از شکستگی دچار آلگودسیتروفی (Algodystrophy : همراهی درد و تغییرات دیستروفیک در استخوان) می شوند ممکن است با انجام فیزیوتراپی درد تسکین یافته و تحرک بیمار بهبود یابد. در موارد بسیار شدید، ممکن است روشی به نام سمپاتکتومی ( Sympathectomy : جراحی که مستلزم از کار انداختن بخشی از سیستم عصبی سمپاتیک می‌باشد) از سوی پزشک توصیه شود که در آن رشته های عصبی دست ( مچ دست ) مبتلا یا به وسیله جراحی قطع می شوند و یا به وسیله داروهای بیحس کننده بی حس می شوند . روش دیگر درمانی (Transcutaneous nerve stimmulation) TENS می باشد که بعداً به طور مفصل شرح داده خواهد شد.

زمانی که خواب شبانه ی خوبی دارید، احساس خوبی نیز خواهید داشت. این به آن معناست که ساختار پشت شما در طول مدت خواب، در وضعیت مناسبی قرار داشته است. شما بایستی ناحیه ی کمر و پشت خود را بوسیله ی تحریک، کشش ماهیچه ها و ساختارهای عصبی برای انجام فعالیت های روزانه آماده کنید. برای کسب نتایج بهتر انجام برخی تمرینات ورزشی توصیه می شود.

ویتامین ها و مواد معدنی: برخی از ویتامین ها و املاح جزء ابزار ساختمانی برای مغز هستند مثل B12,B6ویتامینC ، کلسیم و آهن کمبود هر کدام از مواد نام برده باعث آسیب به یادگیری می شوند.

چربی های سالم

قسمت عمده ی سلول های مغزی از چربی ساخته شده است که مهم ترین آن ها امگا 3 است همزمان با رشد نیاز به امگا3 مصرفی افزایش می یابد که با مصرف موادی چون ماهی سالمون، روغن تخم کتان، روغن کانولا، گردو، جوانه گندم و تخم مرغ می توان آن را تامین کرد.

دومین عارضه ی شایع بعد از سرماخوردگی، کمردرد است. کمردرد هیچ رابطه ای با سن، نژاد، جنسی، موقعیت یا سطح اجتماعی ندارد اما مشکلی است که با ژنتیک و عملکرد نادرست بدن ارتباط مستقیم دارد. نوع کار و نحوه ی حمل اشیا نیز می توانند عامل بروز کمردرد باشند.

هر کسی ممکن است در معرض خطر پوکی استخوان باشد ولی ، برخی بیشتر از سایرین در معرض این بیماری می باشند . خطر ایجاد پوکی استخوان در هر فردی بستگی به بعدادی از عوامل از قبیل سن ، جنسیت نژآد دارد .

یک پیرزن بیشتر از یک جوان در معرض این بیماری می باشد . همچنین یک نفر از نژاد آفریقایی صرف نظر از فاکتور های جنس و سن کمتر از یک آسیایی یا اروپایی سفید پوست در معرض خطر ابتلای به آن می باشد .

پروتئین گوشت قرمز

گوشت گاو، گوسفند و..عمده ترین منابع حیوانی پروتئین است و صرف نظر از این که چه قسمتی از بدن حیوان باشد، دارای ویژگی های تغذیه ای شبیه به هم بوده و ارزش آن به میزان پروتئین موجود در آن بستگی دارد. گوشت قرمز منبع غذایی مهم از پروتئین، ویتامین های گروه ب و املاح معدنی مانند آهن، روی، منیزیم و فسفر است. روی عنصری مهم در رشد ونمو بوده و تامین آن از طریق گوشت به جذب بیشتر آن کمک می کند.

سبک زندگی افراد

ایجاد تعادل در سبک زندگی نظیر ورزش و فعالیت‌های بدنی، حفظ تناسب اندام و تنظیم فعالیت‌های قلب و عروق از عواملی هستند که درکل بدن تأثیر می گذارند. ماهیچه‌ها و ستون مهره ها و کاهش دردهای پشت و کمر است و خطر بیماری‌های قلبی- عروقی را به حداقل می رساند. ایجاد تعادل در سبک زندگی نظیر انجام ورزش و تمرینات بدنی دفاع طبیعی بدن را افزایش می‌دهد. دیگر فاکتورهایی که به عنوان عوامل مؤثر در ایجاد کمردرد شناخته شده اند عبارتند از:

تراکم سنجی به وسیله تابش دسته های فوتون یا اشعه های ایکس به ستون فقرات و اندازه گیری مقدار انرژی جذب شده صورت می گیرد. استخوان متراکم بیشترین مقدار انرژی را جذب می کند و به صورت آبی تیره دیده می شود، در صورتی که استخوان کم تراکم به صورت زرد رنگ در تصویر دیده می شود .

انتخاب های غذایی سالم داشته باشید

شرکت در مهمانی به معنی کنار گذاشتن غذاهای سالم و خوردن غذاهای چرب و شیرین نیست. همیشه با کمی دقت می توان انتخاب غذایی درست داشت. سهم بیشتری از بشقاب خود را به سبزیجات خام، پخته و سالاد اختصاص دهید. گوشت های کبابی را به خورش های چرب ترجیح دهید. از ته دیگ، ته چین و کوکو صرف نظر کنید یا به میزان کم اکتفا کنید. در صورت سرو سوپ حتما قبل غذا میل کنید. از مصرف سس های چرب، نوشابه و نوشیدنی های پر کالری صرف نظر کنید. در کیک و دسر با همراه خود شریک شوید.

علایم پوکی استخوان تنها زمانی که یک شکستگی رخ دهد ، مشخص می گردد . لازم به ذکر است که خود کاهش استخوان دردناک نبوده و علایم دیگری را ایجاد نمی کند . مثلا تا زمانی که شکستگی وجود نداشته باشد نمی توان کمر درد را دلیل بر کم بودن تراکم استخوانی در ناحیه پشت دانست .

شکتگی های ناشی از پکی استخوان باعث ایجاد درد و ناتوانی در فرد مبتلا می شوند و بر برخی موارد علایم این شکستگی ها تا پایان عمر به همراه بیمار است . در سایر موارد ممکن است این علایم سرانجام از بین رفته و بهبود حاصل گردد. اغلب شکستگی ها در نواحی ، مچ ، ستون فقرات و مفصل ران روی می دهند با این حال در برخی موارد شکستگی در سایر بخش های اسکلت بدن به ویژه لگن و بازو نیز ممکن است ایجاد شود .

وضعیت بدن نشان دهنده ی شرایط راه رفتن شماست. هر فردی مشخصه های متفاوت و عملکردی واحد برای حفاظت از بدن خود دارد. هر وضعیتی بر ساختار کمر اثر می گذارد و برخی از این وضعیت ها می‌توانند عامل بروز مشکلاتی در قسمت پایین پشت و کمر شود. البته الگوهای وضعیتی خاصی وجود دارند که می توان با استفاده از آن ها از بروز مشکلات کمری پیشگیری کرد. شما می توانید وضعیت خود را با انجام چند تمرین ساده اصلاح کنید و آن ها را در فعالیت های روزانه استفاده نمایید.

تاريخ طبيعي و کشت

هل ميوه درختي است بزرگ و بادوام که در هندوستان و سريلانتکا يافت مي شود و داراي دو تا چهار متر ارتفاع مي باشد. دانه هاي هل در کپسولهايي قرار داد که عطر و طعم آنها را محافظت مي کند. در موقع استفاده بايستي آنها را از کپسولهاي پوستي خارج کرد. معمولاً اين کپسولها را قبل از آنکه کاملاً رسيده باشند از درخت مي چينند و سپس خشک مي کنند. بهتر آن است که هل را به شکل محصور در کپسولها خريداري کنند گرچه براي خارج کردن از پوست و خرد کردن و آسياب کردن آنها مدتي وقت لازم است. هل را از عطاريها و فروشندگان تدويه مي توان خريداري کرد. هر چه رنگ کپسولها روشنتر باشد کيفيت هل آن بهتر است گرچه بعضي اوقات کپسولها را به طور مصنوعي و تقلبي سفيد رنگ مي کنند در اين صورت اين وسيله شناسايي و راهنمايي چندان مورد اطمينان نيست. دانه هاي هل به اندازه هسته انگور بوده و بسيار معطر است. گرچه هل يکي از ادويه هاي گرانقيمت است ليکن مقدار کمي از آن مي تواند براي منظور مورد نظر کافي باشد

پوکی استخوان را نمی توان با آزمایشات خون و ادرار تشخیص داد، اما اغلب برای

بررسی سایر بیماری هایی که با تخریب استخوانی ارتباط دارند مثل پرکاری غده تیروئید، بیماری کبد یا سرطان میلوما ( سرطان بدخیم مغز استخوان ) مورد استفاده قرار می گیرند. آزمایشات خون و ادرار جهت اندازه گیری تخریب و تشکیل استخوان، می‌تواند سرعت از دست رفتن توده استخوان را تعیین نماید، اما اینکار عمدتاً یک روال تحقیقی بوده و به دلیل اینکه به اندازه کافی دقیق نیست از این رو به طور گسترده در فعالیت کلینیکی استفاده نمی شود.

مدت ها تصور می شد که پوکی استخوان یک بیماری مختص زنان بوده و مردان به ندرت به آن مبتلا می شوند. با این وجود به تازگی مشخص شده است که بوکی استخوان در مردان نیز کاملا معمول است و درمان های ممکنه به تازگی در حال بررسی هستند. تا زمانی که نتایج این مطالعات معلوم نگردد، اطمینان از اینکه کدام درمان می تواند برای پوکی استخوان مردان بهترین باشد مشکل است و پزشکان مجبورند از دانشی که در تحقیقات زنان حاصل شده است و مسلماً در مورد مردان ܝ ایدهآل نمی باشد استفاده نمایند.

استفاده ازماالشعیر موجب بهبود وضعیت سلامتی ورزشکاران خوصوصا دوندگان می شود بدین ترتیب که فلاوونوئید های موجود در آن موجب کاهش ابتلا به عفونت های تنفسی و سرماخوردگی پس از ورزش می شود. دوندگان خصوصا آن هایی که در رشته ماراتون فعالیت می کنند در معرض آسیب های فراوان هستند و حین ورزش آب زیادی از بدن آن ها تعریق می شود. این ورزشکاران باید حین دویدن آب مورد نیازشان را تامین کنند تا دچار دهید راتاسیون ( کم آبی) و عوارض آن نشوند. پس از این ورزش طولانی در بدن ورزشکاران پاسخ های التهابی بروز کرده وسیستم ایمنی از تعادل خارج می شود در نتیجه این ورزشکاران شدیدا در معرض بیماری هایی چون عفونت دستگاه تنفسی قرار می گیرند. از این رو استفاده از ترکیباتی غذایی خاص از جمله ماالشعیر اهمیت بسیار دارد.

دونوع استرس وجود دارد که می تواند به کمر آسیب برساند؛ استرس احساسی (فیزیولوژیکال) و استرس مکانیکی. طرز قرار گرفتن در وضعیت های متفاوت می تواند بر رباط ها، مفاصل و ماهیچه ها اثرگذاشته و باعث ایجاد کششی در آن ها شود. مطالعات و بررسی‌ها نشان داده اند که استرسی های روحی یا احساسی می توانند فشار را افزایش داده و عامل بروز شکافی در مفصل مهره‌ای شوند که به این ترتیب خطر کمردرد افزایش می‌یابد. افرادی که افزایش وزن دارند یا از کمر خود استفاده ی نادرستی می کنند در اغلب موارد با استرس و فشار مکانیکی روی مهره های خود مواجه هستند. موقعیت های مختلف، نیروهای متفاوتی را بر ستون مهره ها وارد می کنند. اما قرار گرفتن در یک وضعیت، فشار وارد بر پشت را افزایش می دهد. این وضعیت عامل تحریک در دراز مدت می شود و بر ساختار ستون مهره ها اثر می‌گذارد.

استخوان یک ساختار زنده بوده و از پروتئین و مواد معدنی تشکیل یافته است . بافت استخوان به طور مرتب تخریب شده و سپس جایگزین می شود . پوکی استخوان معمولا ناشی از افزایش طبیعی سن می باشد .

زمانی که سرعت تخریب مواد استخوانی افزایش یافته و سرعت جایگزینی کاهش یابد استخوان ها پوک و شکننده می شوند.

منابع غذایی ویتامین A

این ویتامین دارای دو دسته منبع است: منابع حیوانی و منابع گیاهی.

منابع حیوانی شامل: جگر، کره، زرده تخم مرغ است و منابع گیاهی شامل: سبزی ها دارای برگ سبز، سبزیجات نارنجی و زرد مانند گوجه فرنگی و هویج و میوه هایی مانند زردآلو، آلو، خرمالو، طالبی، هلو، شلیل می باشد.

پزشکان ممکن است گاهی در بررسی تصاویر اشعه ایکس معتقد باشند که استخوان ها پوک به نظر می‌رسد اغلب این یافته ها اتفاقی می باشند چرا که اشعه ایکس برای مورد دیگری که ارتباطی با پوکی استخوان نداشته مورد استفاده قرار گرفته است . این حالت همواره باید جدی تلقی شود چرا که پوکی مسلم استخوان ها در تصاویر اشعه - ایکس معمولاً بیانگر آن است که هم اینک تخریب قابل ملاحظه ای از استخوان انجام گرفته است و بنابراین احتمال خطر شکستگی استخوان ها بالا می‌باشد .

پسته های خوراکی و تنقلات، غذاهای آماده و همه ی آن چیز هایی که این روز ها می شود از سوپر مارکت ها خرید و خیلی زود و سریع خورد، همگی برای سلامت کم سن و سالان مفید نیست. رنگ های مصنوعی موجود در خوراکی های رنگی می تواند زمینه اختلالات رفتاری مانند بیش فعالی و پرخاشگری را در کودک به وجود آورد و احتمال آسب کبدی را به دنبال خواهد داشت. از این رو وقتی با مواد غذایی رنگا رنگ موجود در بازار روبه رو شدید با احتیاط بیشتری در مورد مصرف این مواد اقذام نمائید. ار آن جایی که عادت غذایی شکل گرفته در دوران کودکی تا پایان زندگی کودک باقی می ماند تغذیه صحیح در این دوران، ارتقا سلامت و بهبود رشد در این مدت را به همراه دارد.

تجربه مسمومیت غذایی در سفر، تجربه بدی است که می تواند مسافرت را به کام شما تلخ کند. مسمومیت غذایی می تواند برای کودکان، زنان باردار، افراد مسن و کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند بسیار خطرناک باشد. مسافران معمولا در اثرخوردن غذاهای نا آشنا و غیر بهداشتی رستوران و غذاخوری، به ویژه در نواحی ای که سطح بهداشت پایین است و افراد تازه وارد که با شرایط محیطی تطبیق نیافته اند، دچار مسمومیت می شوند. حتی مسمومیت غذایی در اثر آلودگی با پاتوژن هایی که بدن مسافر به آن ها آشنایی ندارد و در برابرشان ایمنی اکتسابی به دست نیاورده نیزاتفاق می افتد. به هرحال مسافرتتان به هرجایی که باشد، راه هایی برای آمادگی شما جهت پیشگیری از مسمومیت غذایی وجود دارد:

به طول معمول درمان با استروئید به وسیله پرندنیزولون خوراکی (oralprednisolone) برای بسیاری از بیماریها شامل رماتیسمی، ریوی ، التهاب روده ای و برخی انواع سرطان ، انجام می شود . متاسفانه باید گفت که هرچند استروئید ها درمان بسیاری از این بیماری ها تاثیر زیادی دارند ،لیکن ممکن است باعث تخریب استخوان نیز شده و در نهایت منجر به پوکی آن گردند. هنوز به طور قطعی نمی توان گفت مصرف چقدر پردنیزولون می تواند بر روی اسکلت بدن بی خطر باشد ، اما مصرف روزانه 5 میلی گیرم یا کمتر به احتمال زیاد می تواند یک خطر باشد .

به طور کلی هر اندازه دوز (مقدار مصرفی ) استروئید ها بالا باشد خطر ایجاد پوکی استخوان نیز بالا می رود . افرادی که به مدت طولانی استروئید مصرف میکنند نیز در معرض خطر ابتدا به پوکی استخوان هستند مصرف استروئید در دوره های کوتاه مدت نمی تواند تاثیر زیان آوری بر روی استخوانها داشته باشد . مصرف کرم ها و پماد های استروئیدی ،استئرود های تزریقی (به درون مفصل) و شیاف های استروئیدی احتمالا بر روی استخوان ها تاثیر مضری ندارند .

مزاج بهار

فصل بهار از نظر گرمی وسردی، تری و خشکی در اعتدال است و هیچ یک از وضعیت های فوق غلبه ندارد. هر چند برخی معتقدند که مزاج بهار گرم و تر است. با این وجود طب سنتی اسلامی، طب آیورودیک و طب سنتی چینی همگی بر پاک سازی بدن از مواد زائدی که از خوردن غذاهای انژی زا و گرم در فصل زمستان ایجاد شده اند و با گرم شدن تدریجی هوا در بهار و تابستان تبدیل به سموم و مواد شدیدا مضر می شوند، تاکید دارند. به همین منظور برای لذت بردن از طراوت بهاری و جلوگیری از سستی و افزایش غلظت خون پیش رفتن به سمت یک رژیم غذایی سبک را

ماهی یک ماده غذایی بسیار مفید و لازم در برنامه غذایی می باشد که از ارزش تغذیه ای بسیار بالایی برخوردار است. ماهی منبع خوبی از پروتئین بوده که به راحتی قابل هضم می باشد. گوشت ماهی از لحاظ میزان آهن و سایر مواد مغذی مشابه گوشت قرمز بوده و حتی به دلیل کلسترول کمتر و میزان اسید های چرب اشباع پایین تر و در مقابل اسید های چرب غیر اشباع بالاتر برای سلامتی مفید تر محسوب می شود. ماهی ها سرشار از ویتامین ها و املاح مورد نیاز بدن می باشند از جمله ویتامین های گروه B که موجب سلامت سیستم عصبی بدن می شوند

تعادل میان حرکت و مقاومت ستون مهره ها در سلامت پشت بسیار مهم است. ستون مهره ها باید حرکت داشته باشند و به این جهت نیاز به حمایت دارند. ستون مهره ها دارای دو نوع حرکت فعالی و انفعالی هستند. سیستم انفعالی شامل مهره ها، لیگامان ها و کپسول ها هستند و سیستم فعال شامل ماهیچه ها می باشد. این دو سیستم با هم برروی حرکت اثر می گذارند.

تاريخ طبيعت و کشت

پياز کوهي، گياه بادام و کوچکي است که مبداء آن نيمکرۀ شمالي، آسياي صغير و هيماليا است. در ساير کشورها به طور اتفاقي و وحشي در زمين هاي چراگاه صخره اي مي رويد. قرنهاست پيازچه کوهي را در اغلب نقاط جهان کشت مي کنند. اين گياه به خانوادۀ پياز تعلق دارد. ليکن از آن جا که سربرجسته اي ندارد به علف شباهت دارد و عبارت از برگهاي استوانه اي است که براي عطر و طعم دادن در غذا مي ريزند.

تخم پيازچه کوهي را در ارديبهشت ماه کشت مي کنند يا آنکه به وسيلۀ تکثير خود گياه عمل مي نمايند. نوع خاک و زمين براي کشت اين گياه زياد مهم نيست زيرا اين گياه خود را بر روي هر نوع زمين خاکي وفق مي دهد ليکن زمين سبک مرطوب و کمي سايه گير بر انواع ديگر برتري دارد. پيازچه کوهي تا 25 سانتي متر ارتفاع قد مي کشد و چون پاي بر جا بماند تبديل به توده بزرگي مي شود که آن را هر چهار سال بايد به قطعات کوچکتر تقسيم کنند

 

ماسک ضد پیری موز

مواد لازم:

موز کاملا رسیده یک دوم

عسل 1 قاشق مربا خوری

پودر شیرین بیان 1 قاشق چای خوری

پودر کف دریا 1 قاشق چای خوری

گلاب به میزان لازم
طرزتهیه
:

موز را کاملا له کنید. سپس پودر کف دریا و شیرین بیان را به آن اضافه نمایید. بعد گلاب بیفزایید تا مواد به شکل خمیر در آید و در نهایت عسل اضافه کنید. این ماسک برای تمامی پوست ها قابل استفاده است. و اما اگر حوصله انجام هیچ یک از کارهای بالا را ندارید قبل از رفتن به مهمانی فقط چند کار زیر را انجام دهید. کمی موز را له کنید، به آن سیب زمینی رنده شده اضافه نمایید و روی کل صورت، گردن و دست های خود به مدت 20 دقیقه بگگذارید. در صورتی که پوست خشک دارید کمی خامه هم به آن اضافه کنید.

آسیب به کمر دراغلب موارد با تکرار حرکات نادرست و انجام حرکات سریع بدون

فکراتفاق می‌افتد. بهترین کاری که می توان دراین زمان انجام داد کاهش فعالیت است. سعی کنید آرام بنشینید و حرکات صفحه بعد را انجام دهید.

حرکات چرخشی دراغلب موارد عامل کاهش دردهای کمری می باشند. راه دیگر این است که بعد از حس درد برای حدود ۳۰ دقیقه به پشت دراز بکشید، زانوهای خود را به حالت ۹۰ درجه تا کنید و از انجام حرکات اضافی بپرهیزید. اگر احساس درد دارید از انجام برخی فعالیت ها خودداری کرده و استراحت کنید. اگر بعد از استراحت هنوز حس ناراحتی دارید می توانید بقیه ی روز را به استراحت بپردازید و برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

موسیر، تره فرنگی، انقوزه و پیازچه

تاریخ طبیعی و کشت

پیاز موسیر و تره فرنگی همراه با سیر و پیازچه کوهی از گیاهان بسیار قدیمی هستند که مبداء و منشاء آنها مبهم و نامعلوم است این گیاهان جزء تیره سوسنینها هستند و در اغلب نقاط جهان کشت می شوند. تره فرنگی را می توان در دیماه یا بهمن در زیر شیشه و در بهار و یا در اوایل تابستان نهالهای انرا در زمین کاشت. یا اینکه در بهار تخم آن در زمین کاشته شود.

انقوزه یک انگم صمغی- روغنی است که از ریشه های گوشتی این گیاه بومی در افغانستان و نواحی شرقی ایران به دست می آید. این گیاه نسبت خانوادگی مستقیمی با پیاز ندارد لیکن از لحاظ بوی مشخص خود و بعضی خواص دیگر با پیاز شباهت دارد

ماالشعیر نوشیدنی است که ازجوتهیه می شود.هنگامی که جو جوانه می زند آن را خشک و بعد

عصاره گیری می کنند. عصاره به دست آمده ازجوانه اصطلاحا به آن مالت می گویند و نوشیدنی

حاصل را ماالشعیر می نامند. تلخی ماالشعیر به میزان استفاده از رازک، نوع مالت مصرفی و

غلات بر می گردد ونشانه خلوص محصول نیست.البته باید دانست که طعم ماالشعیر از شاخص

های کیفی آن محسوب می شود و تلخی مطلوب نیز یکی از این شاخص هاست.